Ses Yalıtımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ses yalıtım uygulamaları ses kayıt stüdyoları, sanayi ve üretim alanlarında olduğu gibi son yıllarda evlerde de önem kazanmıştır. Özellikle depreme dayanıklı evlerin yapılmasından sonra beton kalitesinde ve demir oranında artış darbe kaynaklı sesin geçişlerini kolaylaştırmış, duvarların hafiflemesi ile duvarlar arasında hava doğuşumlu seslerinin geçişini de ayrıca arttırmıştır. Özellikle deprem sonrası yapılan binaların çoğunda ses yalıtım problemi yaşanmaktadır. Sonradan yapılan ses izolasyon uygulamaları bazı durumlarda çok fazla etki gösterebildiği gibi bazı durumlarda istenilen düzeyde performans alınamamaktadır. Bunun nedeni bazı uygulamaların inşaat aşamasında yapılması gerektiğinden bazı durumlarda da malzeme kalitesizliğinden kaynaklanmaktadır. Piyasada bulunan geleneksel ses izolasyon malzemelerin varlığı kadar profesyonel çözümler sunan kompozit yeni nesil yalıtım malzemeleri de mevcuttur. Lava Akustik ’in geliştirmiş olduğu “LAVAPAN” ürünü de kompozit bir ürün olmakla birlikte ses yalıtımında oldukça etkili ve sonuca yönelik bir izolasyon malzemesidir.

Ses yalıtım ürünleri sesi geçirmemeye ve sesi yutmaya yönelik üretilmektedir. Tek malzeme içeren ürünler sesi ya kesmeye çalışmaktadır ya da sesi yutmak üzerine geliştirmiştir. Ancak ses yalıtımı çok karmaşık bir olaydır tek bir ürüne güvenilerek yapılan izolasyon uygulamalarından genellikle sonuç alınamamaktadır. Ses yalıtım uygulaması bir bütün olarak ele alınmalıdır. Malzeme kadar uygulamanın doğru yapılması ve kullanılan malzemelerinin doğru yerlerde uygulanması son derece sonucu etkilemektedir. Bu nedenle uygulama öncesi danışmanlık alınmalı veya doğru bilgiler ışığında uygulamalara girişilmelidir. İnternette bulunan çoğu bilgi test edilmemiş ve doğruluğuyla uzaktan yakından ilgisi bulunmamaktadır. Danışmanlık alacağınız firmanın uygulamalarını inceleyin örneklere bakın, referanslarına ulaşarak firma hakkında bilgi almaya çalışın.

Lava Akustik olarak yüzlerce ses yalıtım uygulamasını profesyonel, hızlı ve ekonomik bir şekilde teslim etmiştir. Onlarca kurumsal şirketle çalışmış olduğu gibi bireysel müşteriyle tek tek detaylı bir şekilde ilgilenmiş sorunları doğru tespit etmiş ve zamanında sorunları çözmüştür.

Ses yalıtımda iyi sonuca ulaşmak, problemi doğru tespit etmekten geçtiğini bilen Lava Akustik bu ilkeden hiçbir zaman ödün vermemiş projelerinde bulunan tüm sorunları doğru tespit etmiştir.