Lava Akustik Paneller İçin Kullanım Önerileri

Akustik paneller, oda içinde oluşan farklı boydaki ( bass – tiz ) ses dalgalarının duvar yüzeylerinden yansıyarak kesişmelerinde oluşan ses bozukluklarının kaldırılması için kullanılır. Örnek olarak 100 hz boyundaki bir ses dalgası kullanıcıya hem direk ulaşır hem de tavan/zemin ve iki yan ve arka duvardan çarparak ulaşır. Ses dalgası oda içindeki aldığı mesafeye göre kullanıcıya farklı sürelerinde ulaşır. Farklı sürede ulaşan ses dalgaları bir karmaşa oluşturur. Bununla birlikte yansıyarak oda içinde gezinen bu dalgalar farklı noktalarda 3 şekilde kesişir. Bu noktalar dalga türüne ( hz ) ve oda ebatlarına göre değişir. Kesişim biçimine göre bu noktalarındaki ses +/- 5 db farklı duyulmasına neden olur. Örnek olarak, bir noktada net bir şekilde duyulan bass sesler, başka bir noktada yok olur. Başka bir noktada ise patlama yapar.

” Bunu önlemek için, monitörlerden çıkan seslerinin yansıyarak kullanıcıya ulaşmasının engellenmesi gerek. Bunu yutucular, yansıtıcılar veya bass trapları kullanarak kolayca sağlayabilirsiniz. ”

Mekanın kullanım amacına göre yutucu / dağıtıcı ve bass trap oranlarını kulak zevkine veya amacına göre düzenleyebilirsiniz. Genellikle müzik ile uğraşanlarının en büyük sıkıntısı bass seslerinin doğru duyulmamasından kaynaklandığı için mekan içinde daha çok bass seslerine odaklı ürünleri kullanmaları gerek.

Kayıt stüdyolarında vokal veya çağlı aletlerinin kayıtlarına göre bass ya da orta ve tiz seslerine odaklı yutucu ve dağıtıcı ürünler kullanılır. Ev sinemalarında veya hobi odalarında karışık, restoran veya toplantı odalarında ise mekana tasarım katabilecek ve yutuculuğu maksimum olan ürünler kullanılır.

Profesyonel ses dinleme odalarında en çok sıkıntı yaşanacak frekanslar aşağıdaki simülatörden öğrenilebilir. Yatay ( duvar ) ve Tavan ( dikey ) durumundaki çıkan sonuçlarına göre ürünlerimizin ses yutma kapasitelerine göre seçim yaparak, örnek oda yerleşim planına göre kolayca mekanınızda uygulayabilirsiniz.

www.acoustic.ua