Akustik Düzenlemede Dikkat Edilmesi Gerekenler

Akustik düzenlemede dikkat edilmesi gereken hususlarından en önemli olanları; mekanın fiziksel yapısı, mekanın hangi amaca hizmet edeceği ve kullanılan ekipmandır. En çok akustik düzenleme gerektiren yerler, ses kayıt ve stüdyolar, özel ev sinema odaları, hi-fi odaları, müzik odası ve derslikleri, konferans ve toplantı odası, restoranlardır. Ayrıca sanayi alanlarında ses düşürmeye yönelik akustik düzenleme yapılarak fazla sesin oluşmasının engellenmesi mümkündür.

Evlerde farklı kullanımlara ayrılan yerlerde hobi veya eğitim amaçlı faaliyetler yapıldığında genellikle yankı probleminden kaynaklanan akustik sorunlar oluşmaktadır. Bu sorunlar fazla bütçe harcamadan mekanları maksimum yutucu eşyalarla donatılarak giderilebilir. Halı, koltuk ve perde gibi eşyalar ile her ne kadar profesyonel olmasa da akustik düzenlemeye yardımcı olunabilir. Ancak odanın ebatlarından dolayı farklı frekanstaki ses dalgalarının kesişmesinden kaynaklanan akustik sorunları gidermek için daha profesyonel akustik paneller kullanmanız gerekmektedir. Lava Akustiğin üretmiş olduğu paneller farklı frekanstaki sorunları çözmeye yönelik olarak geliştirilmiştir.

Aşağıda bulunan linkten oda ebatları girerek hangi frekanslarda ve hangi bölgelerde oluşacak sorunları tespit edebilirsiniz. Böylece Lava Akustiğin üretmiş olduğu panel özellikleri de göz önünde bulundurarak panel yerleşimlerini kendiniz de yapabilirsiniz.

www.acoustic.ua